Filmujący dron – koszty i zyski
Chętnych na zapierające dech w piersiach ujęcia z powietrza dzisiaj nie brakuje i brakować nie będzie w przyszłości. Posiadanie własnego drona z kamerą – oprócz tego, że jest on świetnym narzędziem do rozrywki i rekreacji – staje się dziś dobrym sposobem na niezły zarobek. Dowiedzmy się zatem z jakimi kosztami wiąże się rozpoczęcie takiej działalności i ile możemy na tym zyskać.
Najbardziej oczywistym wydatkiem na początek tego przedsięwzięcia jest rzecz jasna zakup pierwszego drona. Ceny tych urządzeń zaczynają się od kilkuset złotych za sztukę, chcąc jednak oferować profesjonalne usługi, musimy raczej zwrócić swoją uwagę na drony Płock z wyższej półki cenowej. Nie mówimy tutaj od razu o kwotach rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, aczkolwiek trzeba się liczyć z początkowym wydatkiem na poziomie kilku tysięcy. Możliwe oczywiście jest pójście w wariant oszczędnościowy, ale mimo wszystko takie działanie nie opłaci się nam w dłuższej perspektywie czasowej. Tańsze modele cechować się będą bowiem niższą wytrzymałością konstrukcji, mniejszą pojemnością baterii, mniej dokładnym sterowaniem oraz przede wszystkim niewielkim zasięgiem. Jeśli naszym celem jest obsługiwanie imprez masowych, agencji reklamowych czy biur nieruchomości, to w takim wypadku musimy wyłożyć środki finansowe na zakup takiego drona, którego zasięg działania wynosi przynajmniej 500 metrów. Charakterystyka tego biznesu powoduje, iż najczęściej pracowalibyśmy w plenerze, z dala od gniazdka elektrycznego. Z tego powodu, koniecznym wręcz wydatkiem jest kupno przynajmniej jednego dodatkowego akumulatora do naszego drona.
Nawiasem mówiąc, warto też mieć w zanadrzu zapasowy model latający. Druga sprawa, to kamery oraz aparaty fotograficzne. Dla mniej wymagających klientów gotowych zapłacić nie wiele, powinna wystarczyć prosta kamera znanego producenta, którą kupić można za kilkaset złotych. Jeśli jednak mamy do czynienia z poważnym graczem z rynku reklamy lub filmu, musimy mieć na wyposażeniu sprzęt wysokiej jakości. Właściwie to klasa naszego sprzętu w dużym stopniu określa naszą pozycję w branży. Dlatego też w naszej ofercie powinny znaleźć się kamery Full HD, 3D, a nawet 4K. Wydatek jest spory, aczkolwiek klienci z pewnością dadzą zarobić. Przyjmując zlecenie, rozliczać można się za godzinę pracy lub za całość z góry. Przy obecnym zapotrzebowaniu na filmowanie z powietrza, klienci bez wątpienia będą w gotowości do zapłacenia takiej kwoty jakiej oczekujemy dla pokrycia kosztów amortyzacji oprzyrządowania oraz własnej wypłaty.