let me out warszawa escape room

Escape Room Warszawa – jak i gdzie się bawić?

Escape room – daj się ponieść przygodzie

Świat wokół nas się zmienia. Zmiana to właściwie jedyna pewna – i paradoksalnie stała – wartość w naszym życiu.

Zmienia się wszystko – łącznie z rozrywką, którą mamy do dyspozycji.

Nieprawda? A czy jeszcze kilka dobrych lat temu ktoś słyszał o jakimkolwiek escape room Warszawa? No właśnie. A przecież to rozrywka, która w ostatnim czasie zyskuje coraz większą i większą popularność. Dlaczego? Trudno odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny, ale z powodzeniem można spróbować podać kilka możliwych odpowiedzi, kilka elementów składowych, które składają się na to, że pokoje ucieczki cieszą się coraz większą popularnością wśród ludzi. Ludzi, co ciekawe, obu płci i w każdym wieku – choć nadal tutaj prym wiodą osoby raczej młode.


Część odpowiedzi na zadane wyżej pytanie może stanowić fakt, że ludzie, właśnie zwłaszcza młodzi ludzie, lubują się w rozrywce komputerowej – wystarczy spojrzeć na ciągle pobijane rekordy sprzedaży gier. Wirtualna rozrywka ewoluowała. Już nie jest postrzegana jako tylko i wyłącznie zabawę dla znudzonych małolatów. Teraz dookoła gier wyrastają całe fandomy i zrzeszone ze sobą społeczności. Społeczności, które mają coraz bardziej i bardziej rozbudowane żądania na temat ich ulubionej rozrywki.

No dobrze, ale co z tym ma wspólnego room escape? Przecież to rozrywka, która odbywa się w świecie realnym, a nie wirtualnym. To wszystko prawda. Prawdą jednak jest fakt, że takie pokoje wyewoluowały z… gier komputerowych! Ciągle niesłabnącą popularnością wśród ludzi.

Na czym polegają gry typu escape?

Gry typu escape, komputerowe gry typu escape polegają na, jak sama nazwa wskazuje, ucieczce. W komputerowej grze tego rodzaju po prostu wskazujemy kursorem i klikamy myszką w poszczególne elementy, które możemy próbować ze sobą łączyć. Wszystko w celu odgadnięcia rozwiązania jakiejś zagadki i, właśnie, ucieczki. Gry tego typu cieszyły się tak dużą popularnością, że ktoś w końcu pomyślał – a co by było, gdyby przenieść rozrywkę ze świata wirtualnego do świata rzeczywistego? Nie ze wszystkimi typami gier byłoby to możliwe, właściwie – duża ich część w ogóle do wykonania takich przenosin się nie nadaje, bo w świecie realnym napotkamy całkiem realne problemy z tym związane. Ale gry typu escape? One były wprost stworzone do tego, by zostać przeniesione na jak najbardziej realny grunt. I tak też się stało.

Tak jest i teraz w Polsce. Obecnie pokoju ucieczki, pokoje zagadek, powstają w kolejnych lokalizacjach. Obecne są już w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Bielsku, Częstochowie… Wymieniać tak można by naprawdę długo.


Wiemy już, czym są pokoje zagadek zwane też pokojami ucieczki, czy też pokojami typu let me out w wersji wirtualnej. Czym są w wersji rzeczywistej? W wersji rzeczywistej to są pokoje, w których zamykani są uczestnicy zabawy. W telegraficznym skrócie można powiedzieć, że uczestnicy, którzy zostali wcześniej zamknięci w pokoju, teraz mają dokładnie sześćdziesiąt minut na to, by się z niego wydostać. I tyle? Właściwie to tak, to tyle. Co w tym takiego nadzwyczajnego? Co w tym prostym opisie przyciąga ludzi i sprawia, że chcą spróbować swych sił i podjąć próbę ucieczki? Odpowiedzi na to pytanie może być naprawdę wiele. Po pierwsze ludźmi może kierować chęć do sprawdzenia się. Najzwyklejsza chęć sprawdzenia siebie i swoich umiejętności. W końcu zagadki wcale do najprostszych nie należą. Wymagają od uczestników zabawy zaprzęgnięcia do pracy wszystkich szarych komórek. Wymagana jest wiedza z zakresu matematyki i wielu innych dziedzin. Wymagany jest też po prostu spryt i zdrowy rozsądek. A o to może być naprawdę trudno w warunkach, które panują w escape roomach. Dlaczego? Odpowiadając na to pytanie przechodzimy płynnie do drugiego powodu, dla którego ludzie lubią zażywać rozrywki w pokojach tego typu. Chodzi oczywiście o ten nagły zastrzyk adrenaliny i poczucie niepewności, które towarzyszy uczestnikom zabawy w każdej sekundzie pobytu w pokoju ucieczki. Ten dreszczyk emocji, który związany jest z wciąż uciekającymi cennymi sekundami, ciągle kurczącym się czasem na ucieczkę, to dreszczyk, który przez wielu jest bardzo pożądany. Adrenalina w końcu to hormon, który pobudza nasz organizm do działania.

Jest jeszcze jedno pytanie, które może zastanawiać osoby, które zastanawiają się czy skorzystać z rozrywki tego typu – czy te pokoje ucieczki czymś się od siebie różnią? Oczywiście, że tak. I w grę wchodzi nie tylko poziom trudności zagadek, które trzeba rozwiązać, żeby wyjść. W grę wchodzi również warstwa fabularna rozgrywki, która może dodawać nieco dodatkowego smaczku rozgrywce. W końcu, żeby skutecznie uciekać – trzeba mieć coś, od czego chcemy uciec. Czasami może być to mafia, czasami to może być kraina czarów, a czasami bardzo egzotyczna przygoda z porwaniem w tle. Wszystko to ma swój wpływ na rodzaj zagadek.

Sama trudność zagadek też zależy od pokoju. Niektóre pokoje ucieczki przeznaczone są dla graczy zaawansowanych, niektóre dla początkujących. W pokojach ucieczki zależnie od ich rodzaju może zmienić się wiele. Nie zmienia się tylko jedno – jest tylko godzina na ucieczkę. A zegar tyka…

room escape warszawa